KADIN

4.314 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kronik tik bozukluğunda, kişide gözlenen tik şeklindeki hareketler ya da ses çıkarmalar bir yıldan daha fazla sürer. 3 aydan daha fazla aralık vermeden devam eder. Bu tip tik bozukluklarında, geçici tik bozukluklarında olduğu gibi görünüm aynıdır. Fakat burada fark bozukluğun daha uzun sürmesidir. Süreç içerisinde artıp azalma ve yer değiştirme yaşanabilir.

Bu tikler bazen garip sesler çıkarma, boğaz temizleme şeklindeyken başka bir dönemde belini kıvırma ya da karmaşık garip hareketler yapma şeklinde kendini gösterebilir.

Tiklerde meydana gelen bu tekrarlayıcı görüntü, bazen çocukların bunu takıntı olarak adlandırmasına da sebep olabilir. Gerçekten tiklerle beraber takıntı fazlaca görülür. Bazen de birbirine karışabilir. Takıntılar durumunda tiklere bir düşünce ya da iç sıkıntısı eşlik eder. Ancak tiklerde davranışa bir sıkıntı ya da düşünce eşlik etmez. Ama tiklerle takıntılar sıklıkla birlikte görülebilir.

Kronik ya da geçici tikleri olan çocuklarda, sinirlilik, ani öfke patlamaları, dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunlar, davranış bozuklukları ve tiklerin varlığına bağlı mutsuzluk ve yetersizlik hissi yaşanabilir.

Yorumlar