KADIN

5.047 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Koroner kalp hastalığında doğal bypass tedavisi, hastalığın her evresinde uygulanabilir ve her evresinde yararlı olabilir. Bir koroner kalp hastalığı henüz yakınmalar ortaya çıkaracak kadar ilerlememiş ise, damarlarda yüzde 70'in altında darlıklar varsa, doğal bypass tedavisi alınması, bu darlıkların ilerleme hızını yavaşlatır. Doğal bypass tedavisinin, damar sertliğini geciktirici etkisi vardır.

Damarlarda ciddi darlıklar saptandı, bypass ameliyatı yapıldı ya da balon stent uygulandıysa, bu uygulamalar damar çapları küçük hastalara yapıldıysa, bunlar ne yazık ki bu uygulamalardan kısa süre sonra tıkanabilir. Bu tedavilerden uygun süre geçtikten sonra, doğal bypass tedavisi uygulanırsa, bu tedavilerden elde edilen iyiliğin daha uzun ömürlü olması sağlanabilir.

Bunların dışında, bypass ameliyatı ya da balon stent yapıldığı halde fayda görmeyen hastalar vardır. Bunlar da küçük damar hastalarıdır. Küçük damar hastalığında bu tedavilerin hiçbir faydası olmaz. Hastalık ince çaplı küçük damarlarda bulunmaktadır. Bu damarlara karşı en etkili tedavi de doğal bypass tedavisidir.

Yorumlar