KADIN

Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur?

Duygu Çınar Duygu Çınar Köpek Eğitmeni

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
19.638 kez izlendi
5 / 4.33 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Köpeklerde ayrılık korkusu, bir çok köpek sahibinin şikayetçi olduğu bir durumdur. Sahibi köpeğinden ayrıldığında köpek tedirgin olur, strese girer, fiziksel olarak ayrılmak istemez.

Köpek sahibi de bunu farkında olmadan arttırabilir. Evden çıkarken vedalaşma sürecini biraz abartmak, rahatlatmaya çalışıldığı düşünülerek köpeği fazla sevmek, eve geldikten sonra aşırı heyecanlı bir karşılaşma yapmak, sahibinin gelme zamanında köpeğin sabırsızlanmasına ve heyecanının artmasına sebep olur. Bu da tedirginliği tetikler.

Köpeğin tedirgin olduğunun en belirgin işaretleri; havlaması, uluması, inlemesi, bir yerleri parçalama ya da çiğneme eğiliminde olması, tuvaletini istenmeyen yerlere yapması, hızlı hareket etmesi ve fazla salya akıtmasıdır.

Köpek, sahibinin evden çıkmadan önce yaptığı hareketler dolayısıyla, evden ne zaman çıkacağını tahmin eder. Bunlar kıyafet değiştirmek, ayakkabı bağlamak, ışığı söndürmek, makyaj yapmak gibi hareketlerdir. Bu hareketler sahibinin gideceğini anlayan köpeğin biraz daha heyecanlanmasına sebep olmaktadır.

Köpek sahiplerine önerim, günde bir kaç kez evden çıkmadan önce yapılan hareketlerin aynısını yapmaktır. Hareketler yapıldıktan sonra, köpek görmezden gelinerek günlük işlerle uğraşmaya devam edilebilir. Bunu gün içerisinde tekrarlayarak, köpeğin bu işaretlere duyarsızlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Köpek artık stres belirtileri göstermediği zaman, aynı hareketleri yaparak evden 5 dakikalığına çıkıp geri dönmek ve bunlar yapılırken köpeğin görmezden gelinmesi gerekir.

Yorumlar