KADIN

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
58.946 kez izlendi
5 / 4.20 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Gel komutu köpek sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu ve köpek eğitiminde de temel olan bir komuttur. Çünkü köpeğinize gel dediğiniz anda gelmesi köpeğiniz için ve etrafınızdaki diğer canlılar için güvenlik demektir.

Bir köpek gel komutunu gerçekten iyi bir şekilde öğrendiyse onu parklarda gönül rahatlığıyla bırakabilirsiniz, köpeğiniz özgürlüğünün tadını çıkarabilir ve dışarıda mutlu vakit geçirir. Gel komutunu pekiştirecek bazı temel davranışlar vardır. Çoğu köpek için gel demek cezalandırılmak, azarlanmak ya da ilaç içmek anlamına gelir. Fakat köpeğiniz yanınıza her geldiğinde onun hoşuna gidecek şeyler yapmak, onu övmek, takdir etmek, ufak bir ödül vermek onu size gelmeye heveslendirecektir.

Dikkat etmeniz gereken köpeğinizin yanına gelmeden önce hatalı bir davranış yapıp yapmadığıdır. Çünkü o davranışı yapıp yanınıza geldikten sonra onu ödüllendirmeniz o yaptığı davranışı pekişmesine sebep olacağı için sakıncalı olabilir. Fakat şuna dikkat etmeniz gerekir, köpek yanınıza geldikten sonra ne yapmasını istiyorsunuz. oturup beklemesini mi yoksa tasmasına dokunacak kadar izin vermesini mi. Buna karar verdikten sonra köpek yanınıza geldiğinde tasmasına dokunmasına izin verdikten sonra onu tekrara salabilirsiniz. Ya da dışarıda gezerken gel komutunu sadece eve dönmek için kullanıyorsanız, yani gel komutu o gezi bitti anlamına geliyorsa köpek bunu hemen bağdaştırır ve eve dönmek istemeyeceği için gel komutunuza pek fazla itaat etmez ya da isteksiz davranır. Bunun için de dışarıda serbest gezerken rast gele arada sırada köpeğinizi yanına çağırıp ona ödül verip, bolca sevip şımartıp onu tekrar bırakabilirsiniz. Böylece köpeğiniz gel komutunu eve gitmek olarak algılamaz.

Gel komutunu ilk kez çalışıyorsanız hemen tasmasını çıkarmayın. Kapalı bir mekanda köpeğinizi uzun tasmalarla serbest bırakabilirsiniz. Böyle bir süre vakit geçirdikten sonra gel deyin ve tasmayla köpeği kendinize doğru yönlendirin. Köpek size geldiği zaman tasmasından tutun, bol bol ödüllendirin, sevin ve tekrar bırakın. Bu çalışmaya artık tasmayla yönlendirmeye gerek kalmayana kadar devam edin. Daha sonra dışarıda değişik mekanlarda da gel komutunu sağlamlaştırabilirsiniz.

Yorumlar