KADIN

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
26.172 kez izlendi
5 / 4.33 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bir köpeği alırken bakmanız gereken özellikler görünüşü değil daha çok karakteristik özellikleri, yetenekleri, sizin hayatınızla uyum içerisinde yaşayabilecek mi, enerjisini doğru yerlere atabilecek mi olmalıdır.

Eğer siz günün 10-12 saatini dışarıda geçiriyorsanız, çalışıyorsanız ama Husky'lerin görünüşünü çok seviyorsanız bir Husky alıp mutsuz etmemek için Husky'lere fotoğraflardan bakmanızı öneririm. Ya da günün birkaç saatini koşarak, spor yaparak aktif bir şekilde geçiriyorsanız da tembel ırklar veya çok küçük ırklar sizin için uygun olmayacaktır. Çünkü bir köpek aldığınızda hayatınızda bir takım değişiklikler yapmanız gerekecek.

Bu değişiklikleri yapıp yapamayacağınızı da kendinize şu soruları sorarak belirleyebilirsiniz: Sabahları ne kadar erken kalkabilirim? Köpeğimle her hava koşulunda dışarıda ne kadar kalıp onunla ne kadar süre oyun oynayabilirim? Eğitimine her gün ne kadar zaman ayırabilirim?

Eğer bu sorulara olumlu yanıtlar verebiliyorsanız, zamanınız çoksa, köpeğinizle gerçekten bir bağ, bir ilişki kurmak istiyorsanız her ırktan köpeği alabilirsiniz. Ama size önerim bir uzmanla karar vermek yönünde. Aklınızdaki ırkı, karakteri ve kendi hayat koşullarınızı bir uzman anlatırsanız o da size uygun köpek ırkını söyleyecektir ve biraz daha bilinçli bir köpek seçim yapmış olursunuz. Dolayısıyla köpeklerin alınıp o tatlılık hali geçtikten sonra barınaklara verilme riski de düşük olacaktır.

Ama kendileri köpek seçmek isteyenler için de bir kaç ip ucu verecek olursak; bütün kardeşleri beraber gördüğünüzde yavrular arasında en baskın yavru, diğer kardeşleri üzerinde üstünlük kurmaya çalışan yavru genelde ileride sahibiyle liderlik savaşı verebilir. O yüzden ilk kez köpek sahibi olacaklar için çok uygun değil biraz daha profesyonel olan insanlar için uygundur. Yine buna karşın sürüde en korkak olan, en çekingen olan, oyunlara katılmayan, insanlardan çekinen yavrularda travmatik bazı sorunlar olabileceği için eğitimi biraz daha uzun olabilir ve biraz daha sabır isteyebilir, zor olabilir. Bu tür yavrulardan da uzak durmak gerekir. Bunun dışında çok baskın olmayan, kardeşleriyle oyuna katılan, pozitif, sevecen, insanlardan çekinmeyen köpekler doğru eğitildikleri zaman genellikle sevecen ve uyumlu köpekler olurlar.

Yorumlar