KADIN

Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır?

Duygu Çınar Duygu Çınar Köpek Eğitmeni

Köpek Eğitimi

1 Köpek seçiminde nelere dikkat edilmelidir? 2 Köpek eğitimine ne zaman başlanmalıdır? 3 Köpeklere gel komutu nasıl öğretilir? 4 Evde köpek bakmanın ne gibi yararları vardır? 5 Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir? 6 Evde bakımı en kolay köpek cinsi hangisidir? 7 Eğitimi en zor köpek cinsi hangisidir? 8 Köpekler için itaat eğitimi neden gereklidir? 9 Köpeklere verilen temel itaat eğitimi hangi komutları kapsar? 10 Köpeklere verilen ileri itaat eğitiminin içeriği nedir? 11 Evde köpeğin lider olduğu nasıl anlaşılır? 12 Köpeklere verilen bodyguard ve alan koruma eğitiminin içeriği nedir? 13 Evde köpek bakımı için hangi koşullar sağlanmalıdır? 14 Chihuahua ırkının özellikleri nelerdir? 15 İyi eğitilmiş bir köpek nasıl anlaşılır? 16 Köpeklerin ayrılık korkusunu yenmesine nasıl yardımcı olunur? 17 Köpek eğitimini olumsuz etkileyecek davranışlar nelerdir? 18 Yavru köpek eğitiminin yetişkin köpek eğitiminden farkı nedir? 19 Sahiplenilen sokak köpeği nasıl eğitilmelidir? 20 Köpekler için kafes eğitimi neden gereklidir? 21 Köpeklere kafes eğitimi nasıl verilmelidir? 22 Köpek ne zaman sahiplenmelidir? 23 Köpekle sahibi arasındaki bağ nasıl güçlendirilir? 24 Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? 25 Köpeklere sosyalleştirme eğitimi nasıl verilir? 26 Köpek eğitimi için profesyonel yardım almak gerekir mi? 27 Köpeklerde sık rastlanan davranış bozuklukları nelerdir? 28 Köpek eğitiminde ödül - ceza sistemi nasıl olmalıdır? 29 Rottweiler ırkının özellikleri nelerdir? 30 Alman çoban köpeğinin ırk özellikleri nelerdir?
30.625 kez izlendi
5 / 5.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Köpek eğitiminde genel olarak ödül - ceza sistemi demek yerine, pozitif - negatif demek daha doğru olur.

Çünkü pozitif herhangi bir ödül ve yiyecek olmaktan öte, köpeğin sevdiği, hoşlandığı ya da ihtiyacı olan her şey olabilir. Bu köpeğe sevgi göstermek veya okşamak şeklinde de olabilir.

Pozitif, köpeğin doğru davranışı yaptığı an verilmelidir. Tepkiler hemen o anda verilmelidir, çünkü köpeklerin zaman ve mekan kavramları olmadığı için, doğru davranışı o anda ödüllendirmeli, yanlış davranışı yaptığı anda negatifle belirtmelisiniz.

Pozitifin veya negatifin etkisini arttırmak için, ses tonunuzdan yararlanmanızı tavsiye ederim. Pozitif verirken biraz daha ince ve yumuşak bir ses tonu, negatif verirken ise biraz daha kalın ve otoriter bir ses tonu kullanmanız, köpekler üzerinde kesinlikle etkiyi daha fazla arttırır.

Negatif, köpeğe o davranışı yaparak yanlış bir seçimde bulunduğunu bildirmeyi amaçlar. Amaç kesinlikle ceza vermek değildir. Köpek eğitiminde ceza diye bir şey yoktur. Negatifi, doğru zamanda ve dozajda yapmanız gerekir. Köpeği ezmemek ve baskı altına almamak için bu ince bir dengedir.

Bunu yaptıktan sonra, köpek doğru davranışa yöneldiği anda onu cesaretlendirmelisiniz ki doğru davranışı yapmaya ileri zamanlarda da istekli olsun.

Köpeklerin hata yapması eğitim için faydalıdır, çünkü köpek hata yaptığında, ona yapmasını istemediğiniz davranışı gösterme şansınız vardır.

Pozitif yani ödül, köpeğin verdiğiniz komuta itaat etmesini sağlar. Negatif, elinizde ödül yokken de köpeğe verdiğiniz komuta itaat etmesini sağlar.

Yorumlar