KADIN

5.270 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Türkçe'nin edinim normlarında, 0 - 2 ayda bebeğin çok da farkında olmadığı sesleri görürüz. İkinci ve üçüncü ayda cıvıldama gerçekleşir. Bebek ağlamayla iletişim kurar ve farklı iletişim stilleri geliştirir. Sıklıkla da ünlü sesler çıkarmaktadır.

4 - 6. ayda bı, pı sesleri belirginleşmeye başlar. 6. aydan sonra 10. aya kadar bu sesler tekrarlanır. Bu dönemde çocuk bay bay, hayır, alkış gibi tepkileri anlar, buna eşlik edebilir. İsimlerine de tepki gösterebilirler. Tonlama yapmaya başlarlar. Basit sözcükler kısmen de olsa tekrarlanabilir.

11 ve 24 ay arasında jargon adı verilen bir dönem vardır. Bu dönemde çocuklar konuşuyormuş gibi bir çok şey söylerler. Ama aslında çok da fazla işlevi olmayan sözcüklerdir. Çocuk basit yönergeleri de anlayabilir.

18 - 24 ay arasında dil gelişiminde atak başlar. Çocuklar iki sözcük, durum ekleri, zaman ekleri gibi pek çok eki de yavaş yavaş edinmeye başlar. Bu dönemde doğal bir süreç vardır, çocuk sizin söylediklerinizi tekrar edebilir, bu doğal bir dönemdir.

2 - 3 yaş arasındaki dönemde çocuk soru sorabilir, yorum yapabilir, iki aşamalı yönergeleri anlayabilir ve kısa olayları da art arda anlatabilir.

Yorumlar