KADIN

Kondisyon nasıl kazanılır?

32.599 kez izlendi
5 / 5.00 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sık sık nefes nefese kalıyorsanız, merdiven inip çıkmak gibi basit fiziksel faaliyetler sizi yoruyorsa kondisyon kazanmak için bir şeyler yapmanız gerekli demektir.
1. Adım
Dört gün belirleyin
Haftanın dört gününü otuzar dakikalık egzersizler yapmak için belirleyin. Bu günleri seçerken sadık kalabileceğinizden emin olun.
2. Adım
Uygun egzersizi belirleyin
Koşullarınıza uygun egzersizi belirleyin. Tempolu yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi sporlardan düzenli yapabileceğiniz birini seçebilirsiniz. Bir spor salonuna devam etmek de faydalı bir tercih olabilir.
3. Adım
Hayatınıza hareket katın
Günlük hayatınız içinde hareket fırsatları yaratın. Örneğin asansörü değil merdivenleri kullanın, yakın mesafeleri yürüyerek katedin.
4. Adım
Beslenmenize dikkat edin
Sağlıklı beslenmeyi öğrenin. Artık daha fazla hareket ettiğiniz için daha fazla enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Ama yediklerinize dikkat etmeli ve bol su içmelisiniz.
5. Adım
Dinlenin
Dinlenmeye zaman ayırın. Vücudunuzun kendisini yenilemesi için yeterli miktarda ve düzenli uyku gereklidir. Yatma ve kalkma saatlerinizi düzenleyin.
6. Adım
Sağlık taraması yaptırın
Genel sağlık taraması yaptırın. Metabolizmanızın sağlıklı işleyişi, uzun vadede kondisyonunuzu sürdürmeniz için gereklidir.
7. Adım
Hayat tarzınızı değiştirin
Bu değişiklikleri yaşam tarzınız haline getirin. Bir kere kondisyonunuzu kazandıktan sonra eski alışkanlıklarınıza dönmeniz, kondisyonunuzu tekrar düşürecektir.
Daha az yorucu bir hayatın tadını çıkarın.

Yorumlar