KADIN

Komşunuzla nasıl iyi geçinirsiniz?

12.213 kez izlendi
5 / 5.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
"Ev alma komşu al" sözüyle kendini özetleyen komşuluk ilişkileri, çok katlı yaşam alanlarının artmasıyla daha fazla önem kazanmıştır. Bazı önlemler sayesinde bu ilişkileri sağlıklı düzeyde tutabilir, kötü komşu yaftasından uzak, huzurlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.
1. Adım
Resmi davranın
Komşularınızla laubali bir şekilde konuşmamaya özen gösterin. Resmi davranmak, fazla samimiyetle gelebilecek sorunları ortadan kaldıracaktır.
2. Adım
Komşularınızla merhabalaşın
Komşularınıza selam verin. Ufak bir selamlaşma komşularınız üzerinde olumlu bir intiba bırakmanızı sağlar.
3. Adım
Dedikodu yapmayın
Ayşe teyzenin kızı, erkeklerle geziyorsa görmezden gelin. İlle de görürseniz gördüklerinizi kendinize saklayın. Başkalarının hayatı sizi ilgilendirmez, dedikodular her zaman kaynağına geri döner unutmayın.
4. Adım
Herkesi gözetlemeyin
Kapının gözetleme deliğini sadece; sizin kapınızı çalan kişileri teşhis etmek için kullanın, komşularınıza gelip gidenleri görmek için değil. Siz kapının arkasından görünmediğinizi sanabilirsiniz ancak gözetlendiğini fark eden insanlar sizin orada ne yaptığınızı hissedebiliyorlar aklınızdan çıkarmayın.
5. Adım
Balkondan aşağı bağırmayın
Zile kimin bastığını öğrenmek, bakkala sipariş vermek, çocuklarınızı yemeğe çağırmak, karşı komşunuzla dedikodu yapmak için balkondan yüksek sesle bağırmayın. Zile kimin bastığını öğrenmek için evinize bir diyafon alarak, çocuklarınıza yemek saatini önceden bildirerek, karşı komşunuzu evinize davet ederek ve bir zahmet bakkala giderek balkondan bağırma sorununu çözebilirsiniz.
6. Adım
Gürültü kirliliği yaratmayın
Televizyonunuzun, cd çalarınızın sesini duyabileceğiniz kadar açın. Yüksek sesle film izlemek istiyorsanız sinemaya, yüksek sesle müzik dinlemek istiyorsanız bara gidin. Komşularınızın bebeği, yaşlısı, hastası olabilir. Olmasa da kimseyi rahatsız etmeye hakkınız yok!
7. Adım
Gürültülü sevişmeyin
Eğer ses geçirmeyen duvarlarınız yoksa, sevişirken şov yapmayın. Nasılsa çok daire var benden şüphelenmezler demeyin. Komşular her şeyi duyarlar, görürler, bilirler.
8. Adım
Balkondan bir şey silkelemeyin
Halı, sofrabezi, çarşaf gibi eşyalarınızı aşağıya silkelemek yerine yıkayın veya süpürün. Balkon ya da bahçede oturan insanların tepesinden aşağıya kişisel pisliğinizi dökmeniz hiç de normal bir davranış değildir.
9. Adım
Camdan çöp atmayın
Evinizde çöp kovası yoksa bir tane edinin. Çöpünüzü ortak kullanım alanlarında görücüye çıkarmayın. Unutmayın çöpünüz sizin mahreminizdir. Bu mahremiyet çöpçülerle sizin aranızda kalmalıdır.
10. Adım
Çamaşırları dikkatli asın
İç çamaşırlarınızı diğer çamaşırların arkasına ya da mümkün mertebe evin içinde bir yerlere asarak kurutun. Kimse camdan baktığında iç çamaşırı görmek istemez.
11. Adım
Empati yapın
Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri siz de başkalarına yapmayın. Kendinizi onların yerine koyun, kimseye haksızlık etmeyin.
İkinci bir eviniz yoksa komşularınızla iyi geçinin. Bir komşu size zarar veremez belki ama iki komşu birleşirse vay halinize.

Yorumlar