KADIN

3.102 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kısırlığın nedenlerinden bir tanesi, fazla kilolu ve düşük ağırlıklı olmaktır. Çok düşük ağırlıklı bireylerde E vitamini alımı, yumurtalık fonksiyonlarını düzenleyen hormonların oluşumu için yetersiz kalmaktadır. Yeterli miktarda E vitamini tüketildiğinde bu ihtiyaç duyulan cinsiyet hormonları daha düzenli salgılanacak ve kısırlık tedavi edilecektir.

Kişinin doğru ağırlığa ulaşması, yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Besin çeşitliliği büyük önem taşır. Zeytinyağı, balık, sebze ve bakliyatlar önemlidir. Düzenli kuruyemiş tüketimi kısırlığın tedavisinin bir parçasıdır. Deniz ürünleri unutulmamalıdır. Balık ve deniz ürünleri olmadan kısırlık tedavisi düşünülemez.

Fazla kilolu bireylerde doğru bir ağırlığa inerken kullanılan karbonhidrat kaynakları önemlidir. Pirinç, patates, beyaz un, hamur işleri, şeker, çikolata gibi ürünlerden uzak durmaya bunların yerine esmer ekmek, bulgur pilavı, az tatlı meyveleri tercih etmeye çalışın.

Kendi metabolizmanıza göre beslenme uzmanı eşliğinde beslenmeyi planladığınızda 3 - 5 ay aralığında tedavisi gerçekleşebilmektedir.

Yorumlar