KADIN

Kısa sürede kilo vermenin zararları nelerdir?

Gizem Şeber Gizem Şeber Diyetisyen
10.804 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kısa sürede kilo vermek vücutta su ve kas kaybına sebep olur. Haftada 1 kilodan fazla kayıp yaşatan diyetlerin tamamı, vücutta kas dokusunun ciddi anlamda kaybedilmesine yol açar.

Su ve kas dokusunun kaybedilmesi çok önemlidir. Vücudun halsiz düşmesi, gelecekte hastalıkların ortaya çıkmasının yanı sıra, kas dokusu metabolizmanın ciddi anlamda hızlı çalışmasını sağlayan bir faktördür. Vücutta ne kadar az kasımız varsa metabolizmamız o kadar yavaşlar, gelecekte kilo almaya meyilli hale geliriz.

Hızlı kilo kayıplarının tamamında, vücutta su ve kas dokusu kaybolduğu ve yağ vücutta kaldığı için, bu diyetler bırakıldığı gibi kişi kilo almaya mahkum hale gelir.

Günde 800 kalorinin altındaki diyetlerin tırnak kırılmalarına, saç dökülmelerine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına sebep olabileceği biliniyor. Vücutta yağ yıkımı hızlı gerçekleştiğinde, kolestrol yükselmesine, hipoglisemi gibi kan şekerinin hızla düşmesine sebep olan rahatsızlıklara, trigliserid yükselişiyle kan bulgularında bozulmalara sebep olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, haftada yarım kilo ile bir kilo arası ağırlık kaybı sağlıklı kabul ediliyor. Fakat yapılan son obezite kongresinde, bunun haftalık 1,5 kiloya kadar çıkabileceği kabul edildi.

Yani ayda 4-6 kilonun üzerinde kilo kaybı yaşıyorsanız, bunun kas dokusundan olduğunu bilmeniz, ciddi anlamda hem sağlık sorunlarına hem yeniden kilo almanıza yol açabileceğini unutmamanız gerekir.

Yorumlar