KADIN

9.806 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hayalinizdeki evi bulmak oldukça zorlu bir süreçtir. Uzun yıllar huzur içinde yaşayabileceğiniz bir ev bulmak için, birçok konuyu göz önünde bulundurmalısınız.
1. Adım
Bütçenizi belirleyin
Ev için ayıracağınız bütçeyi belirleyin. Hesabınızı yaparken depozito bedelini ve ilk kirayı dikkate alın. Emlakçı komisyonu ödeyip ödeyemeyeceğinize karar verin.
2. Adım
Kriterlerinizi belirleyin
Evden beklentilerinizi belirleyin. Evin oda sayısı, kaçıncı katta bulunacağı, iş yerinize, okulunuza ya da sık ziyaret ettiğiniz yerlere uzaklığı, toplu taşıma imkanları gibi konuları değerlendirin.
3. Adım
Araştırma yapın
Gazetelere ve internet sitelerine bakın. Arkadaşlarınıza sorun. Seçtiğiniz muhitteki sokaklarda dolaşın, emlakçıları ziyaret edin.
İPUCU
Tek başınaysanız, ev arkadaşı ilanlarına da göz atabilirsiniz.
4. Adım
Görerek karar verin
Evi görerek karar verin. İnternetten bulduğunuz evin fotoğraflarına bakarak ya da gazetedeki ilana inanarak kesin kararınızı vermeyin.
5. Adım
Evi inceleyin
Evi inceleyin. Evin tesisat durumu, rutubet durumu, güneş alıp almadığı, pencerelerin durumu gibi özelliklerini kontrol edin.
6. Adım
Çevrenin güvenliğine dikkat edin
Çevrenin günün farklı zamanlarındaki güvenilirliğine dikkat edin. Bu konuda çevredeki esnaftan ve komşulardan bilgi alabilirsiniz.
7. Adım
Evleri karşılaştırın
Gezdiğiniz evlerin özelliklerini not edin. Belirlediğiniz kriterlere göre karşılaştırıp karar verin.
8. Adım
Kira kontratı yapın
Mutlaka kira kontratı imzalayın. Kontratın şartlarını inceleyin. Kontratta kira artış oranı, depozito, apatman aidatı, evdeki demirbaşlar ve evin o anki durumu net bir şekilde belirtilmelidir.
Güle güle oturun.

Yorumlar