KADIN

13.423 kez izlendi
5 / 4.75 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Herkes spiker olmak isteyebilir. Spiker olmak, insanların size sevgiyle ve saygıyla baktığı bir meslek dalıdır. Ancak spiker olmak için, ilk önce hayatınızda sizi nelerin beklediğini bilmeniz gerekiyor. Her günün bir başka günden daha ağır olacağını bilerek yola çıkmanız gerekmektedir.

Spiker olmak demek, önünüzden akıyor olan yazıları okuyor ve seslendiriyor olmak demek değildir. Anlattığınız olayın içeriğini, arkasında süregelen olayları, geçmişte buna bağlı olmuş olan tarihi izdüşümleri, sosyal ya da siyasi olarak hangi izleri taşıyarak bu duruma geldiğini de idrak etmiş olmanız gerekmektedir.

Spiker olmak için, özel hayatınızdan çok iş hayatınızın olacağını bilmeniz gerekir. Boş zamanlarınızda okuyacağınız kitabı, politikanın, ekonominin ve dünyadaki sosyal kaynamaların belirleyeceğini bilmeniz gerekir. Bunları okurken de sıkılmamanız gerekir.

İnsana ait dünyada ne olup bitiyorsa, hepsini anı anına takip ediyor olmanız gerekir. Çünkü spikerlik mesleğinde, kendi akıl kütüphanenizde yarattığınız olaylarla, herhangi bir olay meydana geldiğinde, akıl süzgecinden geçirerek yorum yapma şansız verecektir. Kendinizi sürekli geliştirmezseniz de, sadece o olayı okuyan kişi olursunuz. Eğer spikerlikten anladığınız şey okumaksa, sağlıklı bir ağız yapısına sahip herkes spiker olabilir.

Yorumlar