KADIN

6.568 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kıdem tazminatı, ancak kanunda gösterilen sebeplerin gerçekleşmesi halinde ödenmektedir. Kanun, kimlerin kıdem tazminatı alabileceğini açık bir şekilde hükme bağlamıştır.

Kıdem tazminatı almak için, öncelikle iş kanununa bağlı bir iş kolunda çalışmak gereklidir. Ayrıca aynı iş yerinde minimum bir yıllık kıdeme sahip işçiler kıdem tazminatı alabilir. Bunun dışında işçinin iş akdini haklı nedenlerle feshetmesi veya işveren tarafından haksız nedenle fesih veya kanunda gösterilen istifa hallerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu istifa halleri emeklilik, askerlik ve kadın işçilerin evlenmesidir.

Bu şartlara sahip işçiler kıdem tazminatı alabilirken, bunlar dışında kalan işçiler kıdem tazminatı alamazlar. Örnek vermek gerekirse, iş yerinde çalışmaya başlayan bir işçi, nitelikleri konusunda işverene yanıltıcı bilgiler verirse, işveren tarafından haklı nedenlerle iş akdi feshedilir. Bu işçinin kıdem tazminatı almaya hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca herhangi bir baskı unsuru olmadan, kendi rızasıyla istifa eden işçi de kıdem tazminatına hak kazanamaz.

Yorumlar