KADIN

19.902 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kıdem tazminatına hak kazanılması için, işçinin aynı işveren yanında en az 1 yıl çalışıyor olması gerekmektedir. Bir yıllık çalışmanın yanı sıra, işçinin kanunda belirtilen sebeplerle işten ayrılması, kıdem tazminatına hak kazanmasının ana gerekçelerindendir.

Gerekçeleri üç farklı şekilde belirtmek mümkündür. Birincisi; işçi, haklı nedenle iş akdini feshederse kıdem tazminatına hak kazanabilir. İkincisi; işveren tarafından haksız nedenle yapılan fesih halinde de işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Üçüncüsü; işçinin kanunda belirtilen nedenlerle istifa etmesidir.

İşçinin askere gitmesi halinde, askerlik başvurusunun ardından yazılı olarak işveren başvurularak kıdem tazminatı almaya hak kazanılabilir. Kadın işçiler, evlendikten itibaren bir yıl içerisinde yazılı olarak başvuru yaparak iş akitlerini feshedebilir ve kıdem tazminatlarını kazanabilirler.

Kanunda belirtilen emeklilik şartlarını taşıyan işçi, işverene başvurarak kıdem tazminatından yararlanabilir. İşçi, iş akdi devam ederken ölürse, bu da hukuk nezdinde bir istifadır, işçinin mirasçıları işverene başvurarak işçinin kıdem tazminatını almak için gerekli işlemlere başlayabilir.

Yorumlar