KADIN

18.807 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kilolu anne adaylarının hamilelik süresince savaşacakları iki cephe bulunmaktadır.

Birincisi bebeklerinin sağlıklı ve gelişimi tam biçimde hamileliğin devam edebilmesi, diğeri ise fazla kilo almadan kendi ve bebek sağlığını tehlikeye atmamasıdır. Dolayısıyla kilolu anne adayları beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Bir yandan yeterli ve dengeli beslenerek bebeğinin zihinsel ve fiziksel gelişimini tamamlamalı, bir yandan da karbonhidrat tüketimine çok dikkat ederek, fazla ve gereksiz kilo alımından uzak durması gerekmektedir.

Hamilelikte en önemli besin gruplarının protein, vitamin ve mineraller olduğunu görmekteyiz. Kilolu bir hamilenin de bu tüketimlerini tam yapması, karbonhidrat tüketimini minimumda tutması, bu arada da seçtiği karbonhidrat çeşitlerine dikkat etmesi önemlidir.

Örneğin pilav, makarna, ekmek tüketimini minimuma indirip; esmer pilav, kepekli makarna, tam tahıllı ekmek ürünlerini tercih etmeli, şekerli gıda ve içecek tüketimini mümkünse sıfırlaması gerekmektedir.

Sebze meyve açısından daha zengin bir beslenmenin yanı sıra et, süt, yumurta gibi protein kaynaklarından da çok zengin bir beslenme takip edilmelidir.

Yorumlar