KADIN

Kilo vermek için yaşam tarzınızda neleri değiştirmelisiniz?

Gizem Şeber Gizem Şeber Diyetisyen
31.831 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kilo vermek için beslenmeyle, fiziksel aktiviteyle ve uyku düzeniyle alakalı çeşitli değişiklikler yapmak gerekir.

Uyku süresi zayıflamak için çok önemlidir. Günde 5 saatten az ya da 8 saatten çok uyuyan insanların, 5-8 saat uyuyan insanlara göre daha az kilo verdiği kanıtlanmış bir gerçektir.

Günde 5 saatten az uyumak, metabolizmayı yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda 5 saatten az uyuyanların günlük ortalama 300 kalori kadar daha fazla aldığı da bilimsel bir gerçektir.

Uyku süresini dengelemek, biyolojik saate uygun yaşamak önemlidir. Gece çalışıp gündüz uyuyorsak zayıflamak daha zor olacaktır. Çünkü gece vücudun kendini toparladığı ve belirli hormonları salgılayarak zayıflamaya yardımcı olduğu süreçtir.

Sadece az yiyerek ya da bazı besin gruplarını beslenmeden çıkartarak zayıflamayız. Mutlaka hareketi de arttırmak gerekir. Eğer düzenli bir şekilde spor yapacak vakit yoksa bile, günlük yaşantı içerisinde daha uzun mesafelerde yürüyerek, merdiven kullanarak ve bunun gibi aktiviteleri arttırarak günlük enerji harcamasını yükseltmek gerekir.

Karbonhidratlı, proteinli yiyecekleri bir denge içerisinde tüketmek gerekir.Sadece et ya da sebze grubu besinle beslenmek zaten zayıflamayı imkansız hale getirir. Aslında hayatı bir bütün haline getirip düzenlemek gerekir.

Bu üç faktör aynı anda dengelenemezse, diyet sürecinde çok fazla başarılı olmak mümkün olmayacaktır.

Yorumlar