KADIN

Kesik, ezik ve delici yaralarda ilk yardım nasıl yapılır?

Sevgi Üskül Sevgi Üskül İlk Yardım Uzmanı

İlk Yardım Teknikleri

8.804 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kesiğin olduğu yaralanmalarda, dikkat edilmesi gereken şey kesiğin olduğu yere dikkat edilmesi gerekir. Yaralanmalarda cisim olup olmadığı önemlidir. Önce kişinin vücudu kontrol edilmelidir.

Bir kurşunlanma varsa, kurşunun girdiği nokta varsa çıktığı nokta da vardır. Çıktığı nokta kontrol edilmelidir. Başka bir nokta yoksa kurşun kişinin içindedir.

Vücuda saplanan iki şey harici hiçbir şey çıkartılmaz. Arının iğnesi ve deniz kestanesinin dikeni çıkartılır. Onun dışında satır, balta, testere, bıçak, cam parçası, şiş, iğne çıkartılmaz. Hatta etrafı sabitlenir ki hiçbir şekilde hareket etmesin.

Yaranın oluş şekli, süresi, derinliği bizim için önemlidir.

Göğüs yaralanmalarında cisim saplanıp çıktıysa, temiz bir bezle kapatılmalıdır, onun üzerine naylon poşetle kapatılmalıdır. Naylon poşetin üst kısmı ve yanları bantla bağlanır, alt ucu açıkta kalır.

Kişinin bağırsakları dışarıda olabilir. Bu durumda en güzel ilk yardım psikolojik destektir. Aynı zamanda yaralının yarasını görmemesi gerekir. Temiz bir bez ıslatılarak kişinin karnının üzerine kapatılır. Nemli ve ıslak olması gerekir ki bağırsaklar kurumasın.

Yorumlar