KADIN

5.535 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kepek, genelde bazı genetik özellikleri bağlı olarak oluşmaktadır. Özellikle ergenlikle birlikte testosteron hormonunun artması saçlı deride bulunan maleses adını verdiğimiz mikro organizmanın oleik asit dediğimiz bir asiti üretmesi nedeniyle, yağ depolanmaya başlar.

Hücre birikiminin o bölgede çoğalması ve deri altındaki hafif iltihaplanma nedeniyle de hücrelerin sürekli çoğalarak geliştirdiği bir durum olarak kepek ortaya çıkar. Fakat bazen kepeğin ortaya çıkmasında altta yatan bir takım dermatolojik rahatsızlıklar da rol oynar.

Özellikle sedef hastalığında ya da seboreik egzama adını verdiğimiz hastalıkta aşırı kepeklenmeler görebiliriz. Bir diğer kepeklenme sebebi ise cildin aşırı derecede kuru olmasıdır. Bu kuruluk bazen genetik özelliklerle, bazen mevsimsel dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Bazen de sıvı alımının azalması gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Kepeğin oluşumunun bir diğer sebebi ise saçlarımıza kullandığımız kozmetiklerdir. Özellikle saçların aşırı derecede yıkanması ya da jöle ve benzeri maddelerin yoğun kullanılması saçlarda kepeklenmeye neden olabilmektedir.

Yorumlar