KADIN

29.674 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kedilerde aşılama dönemi yavru kedilerden itibaren başlarsak, doğumundan itibaren ilk birinci ayda ve 45.günde bulunduğu ortama göre parazit tedavisine başlanır.

Parazit tedavisini uyguladıktan sonra 8 ile 10 haftalık arasındayken karma aşı yapılır. Hekimin tercihine göre üçlü ya da dörtlü karma aşı olabiliyor.

Karma aşıların tamamlanmasından sonra halk arasındaki adıyla lösemi aşısı olarak bilinen aşı yapılır. 3.5 – 4 aylık olduğunda kuduz aşısı yapılıyor. Son dönemlerde yeni giren FIV dediğimiz kedi Aids’ine karşı aşılama da mevcut ama çoğu zaman o hekimin tercih edileceği şekilde yapılıyor. Bazı bölgelerde FIV yaygınsa yapılıyor, değilse yapılmıyor. Bunlar ilk dönemde ki bebeklik aşıları.

Sonrasında senede bir tane karma, bir tane lösemi bir tane de kuduz aşısı yapılıyor. Zaten yasal zorunluluk olarak her sene kuduz aşısının yapılması gerekiyor.

Parazit tedavileri ortalama 8-10 hafta arasında yapılıyor. Bazen 12 haftalık aralıklarla yapıldığı oluyor ama dışarıdan kontaminasyon olduğu zaman 8 haftada bir iç parazit tedavisi yapılıyor.

Pireye karşı damlalar kullanılıyor, özellikle yaz dönemlerinde ayda bir kere pire-kene damlasının yapılması gerekiyor.

Yorumlar