KADIN

20.943 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hastaları en çok rahatsız eden görme kalitesindeki düşmedir.

Hasta, kataraktın başlangıcını tam olarak anlayamasa da, eskiden gördüğüm gibi göremiyorum şikayetine başlar.

Sanki gözlüğü kirlenmiş ve gözlüğünü silse daha net görecekmiş hissi yüzünden, katarakt başlangıcı olan hastalar sıklıkla gözlük değiştirir. Gözlüklerini deterjanla, musluk altında yıkar. Bu sayede netliğin artacağını düşünürler ama netlik değişmez.

Gece görme kalitesinin bozulması ya da gece ışıklarından rahatsızlık, önemli bir katarakt belirtisidir. İşi gereği geceleri araç kullanması gereken insanlarda çok belirgin rahatsızlığa yol açar. Görme seviyesi düşmeden de bu grup hastalarda katarakt cerrahisi gerekliliği ortaya çıkar.

Baş ve göz ağrıları, görme kalitesi düşüklüğüne bağlı ortaya çıkar. Bu da hastada önemli bir belirtidir. Bir başka önemli belirti, yakını net göremeyen hastanın birden yakını daha net görmeye başlamasıdır. Kişiden kişiye değişen bir süreçtir. Ama yakının düzelmesiyle ters orantılı olarak da uzak kalitesi giderek bozulur.

Katarakt hastalarında, parlak ışıktan ve güneşten rahatsızlık, güneş gözlüğü takma ihtiyacı belirginleşir. Hasta güneş gözlüksüz dışarı çıkamamaya başlar.

Bir diğer bulgu, derinlik hissinin azalmasıdır. Hasta merdiven inip çıkarken, güvensiz bir şekilde adım atma durumu ortaya çıkar. Bu oldukça tehlikelidir, çünkü düşmelere ve kırıklara yol açabilir.

Katarakt kendini, çocuğun televizyona çok yakından bakmaya başlaması, eline aldığı nesneleri gözünün dibine doğru yaklaştırarak bakması ya da öğrenme zorluğu şeklinde gösterebilir.

Yorumlar