KADIN

Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Özer Kavalcıoğlu Op. Dr. Özer Kavalcıoğlu Göz Hastalıkları Uzmanı
157.323 kez izlendi
5 / 3.00 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılacak ilaçlara riayet etmektir. Bu ilaçlar hem enfeksiyon gelişimi, hem de hastanın ameliyat sonrası konforu açısından çok önemlidir. Eğer ilaçlar düzenli kullanılmazsa, enfeksiyon riski artmaktadır.

Lazerle katarakt cerrahisinin en önemli özelliği, hastanın hastanede yatmadan günlük yaşamına dönebilmesidir. Ancak bu tamamen kuralsız olduğunu göstermez. İlk bir kaç gün, el ve göz temasının, göze sıvı girmesinin engellenmesi önemlidir.

Hasta günlük aktivitelerine devam edebilir, yemek yapılabilir, televizyon seyredilebilir, eğilip kalkmada herhangi bir sakınca yoktur. Ama göze direkt temastan kaçınmak gerekir.

Kullanılan donanımla ve yapan cerrahinin yeteneğiyle bağlantılı olarak, katarakt ameliyatının yan etkileri olabilir. Operasyon öncesi yapılacak değerlendirmelerde, hastanın genel sağlık problemi olmadığı tespit edilirse, katarakt ameliyatının herhangi bir etkisi yoktur.

Katarakt operasyonu sonrası ortalama 4 hafta civarında damla tedavisi uygulanır. Damlaların yoğunluğu doktorun önerisiyle, ortalama günde 4 kez olacak şekildedir.

Bu süre boyunca hastanın sıkılmadan damlalarına devam etmesi gerekir. Hastayı olası bir enfeksiyondan ya da operasyon sonrası olabilecek rahatsızlıklardan koruyacaktır.

Operasyon sonrası gözlük kullanım ihtiyacı, katarakt operasyonu sırasında kullanılacak lense göre değişmektedir. Göz içerisine katlanabilir lensler yerleştirilmektedir. Bu lenslerin seçimi, kişinin uzak, yakın ya da hem uzak hem yakın gözlüğü kullanma ihtiyacına sebep olabilir.

Tek odaklı lenslerle, ameliyat sonrası yakın gözlük kullanılmalıdır. Çok odaklı lens seçiminde, hastanın yakın ya da uzak gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalkar.

Yorumlar