KADIN

Karşıdan karşıya nasıl geçilir?

16.237 kez izlendi
5 / 4.20 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yaya dikkatsizliğine bağlı kaza sayısı azımsanamaz. Özellikle karşıdan karşıya geçerken dikkatsiz davranan yayalar, acı olaylara sebep olabiliyorlar. Kötü sonuçlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, bazı noktaları gözden kaçırmayın.
1. Adım
Kaldırımda durun
Yolun güvenli olup olmadığını kontrol etmeden, kaldırımdan aşağıya inmeyin.
2. Adım
Yolu kontrol edin
Önce sağa, sonra sola ve sonra tekrar sağa bakarak, yolun her iki tarafından da araç gelmediğinden emin olun.
3. Adım
Koşmadan yürüyün
Koşmadan hızlı adımlarla karşıya geçin. Eğer yol iki bölümse, yarısına geldiğinizde durun ve yolun her iki tarafını da tekrar kontrol edin. Yolun yeterince güvenli olduğundan eminseniz karşıya geçin.
4. Adım
Yaya geçitlerini kullanın
Karşıya geçmek için yaya geçitlerini ya da okul geçitlerini kullanın.
5. Adım
Geçitlerden geçin
Alt ve üst geçitleri kullanın. Geçitleri kullanmak biraz yorucu olsa da karşıya geçmek için en güvenli yollardan biridir.
6. Adım
Trafik ışıklarını kullanın
Trafik ışıklarının olduğu yerlerden karşıya geçin. Kırmızı ışık "dur" yeşil "geç" demektir. Yeşil ışık yanar yanmaz yola atlamayın. Güvenliğiniz için birkaç saniye de olsa bekleyip, öyle karşıya geçin.
7. Adım
Trafik polislerine dikkat edin
Trafik polisinin bulunduğu yerlerden karşıya geçin. Trafik polisi sizi, karşıya geçip geçmemeniz konusunda yönlendirecektir.
8. Adım
Yol ağzından karşıya geçin
Eğer karşıya geçmek için bir geçit, trafik ışığı, polis ya da güvenliğinizi sağlayacak herhangi bir şey yoksa, bir yol ağzı bulup oradan karşıya geçin. Böylece her yönden gelen arabaları daha rahat görebilir ve bir nebze de olsa güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.
9. Adım
Duran arabaların arkasından geçmeyin
Kesinlikle duran bir arabanın önünden ya da arkasından geçmeyin. O araba aniden hareket edebilir ya da arkasından süratli bir araba gelip size çarpabilir.
10. Adım
Kulaklıklarla karşıya geçmeyin
Eğer karşıya geçerken müzik dinliyorsanız, kulaklığınızı çıkarın. Hızla gelen bir aracı göremeyebilirsiniz. Böyle bir durumda şoför sizi uyarmak için kornaya basacaktır. Bu yüzden en azından karşıya geçinceye kadar müzik dinlemeyin.
Hızla gelen bir arabayla yarışa girmeyin. Kaybeden siz olabilirsiniz.

Yorumlar