KADIN

107.368 kez izlendi
5 / 4.75 - 12 Oy
Gönder Sitene Ekle
Desen yaparken kullanılan malzemelerden ilki kurşun kalemdir. Bu kurşun kalem istenilen her kırtasiyeden bulunabilir. Kurşun kalemler B ve H serisi olarak ikiye ayrılır. Sizin kullanacak olduğunuz kalemler B serisidir. B serisi kalemlerde, sayısal değerler düştükçe kalemin sertliği fazlalaşır. Dolayısıyla atılacak çizgi daha hafif olur. Sayısal değerler fazlalaşmaya başladıkça, koyu değer artar.

Kurşun kalemlerin dışında, kurşun özelliği taşıyan grafit kalemler kullanılabilir. Format olarak kurşun kalemin aynısıdır. Desen yaparken kullanılır.

Grafit kalemlerin daha kalın olan şekilleri de vardır. Yatay olarak kullanılabilecek ve daha dokusal anlatımlar ortaya koyacak kalemlerdir.

Desen yaparken daha klasik anlamda çalışmalar yapmak için füzen ve sangin adlı kalemler kalemler kullanılabilir. Klasik desen malzemeleridir. Füzenin farklı versiyonları da eskiz malzemesi olarak kullanılabilir. Daha farklı dokular ortaya çıkabilir.

Yumuşak silgi, resim yaparken daha çok ışık atmak için kullanılacak bir malzemedir. Kısalan kalemlerin uzaması için kullanılan bir aparat da karakalem yaparken bulundurulmalıdır.

Maket bıçağı, kalemlerin ucunu açmak için kullanılacak malzemelerdendir.

Yorumlar