KADIN

108.964 kez izlendi
5 / 4.17 - 18 Oy
Gönder Sitene Ekle
Başlangıç için desen yaparken, geometrik çizimlerin doğru olarak çizilmesi çok önemlidir. En çok kullanılacak üç tane geometrik şeklin çizimi hakkında bilgi vermek istiyorum. Bunlar; dikdörtgenler prizması, küre ve silindir çizimidir.

Dikdörtgenler prizması çizerken tavsiyem bir yer düzlemiyle çizime başlanmasıdır. Yer düzlemine tam 90 derecelik açıyla gelen bir dik çizgi çekilir. Ardından sağ ve sol tarafa giden iki tane kaçış çizilir. Priizmaya devam etmek için ilk alınan dike baş kazandırılır. Sol ve sağ tarafa çizgi çekip dikdörtgen prizmasının çizimi için iskelet oluşturulur.

Silindir çizerken, dikey aks ve iki tane yatay aks çizilir. Tavanda ve tabanda yatay aks ve bunlara dik gelen bir dikey aks olduğu düşünülmeli ve buna göre çizilmelidir. Silindiri çizerken, görüş hizanıza daha yakın olan elips ne kadar darsa, aşağı doğru inen elips mutlaka genişlemek zorundadır.

Küre (daire) çizmek son derece basit bir kareden çıkar. Yapılması gereken sadece bir kare oluşturmaktır. Kareyi oluşturduktan sonra bir köşeden diğer köşeye diyagonal çizgiler çekilir. Çizgilerin kesişme noktaları bu çizimin merkez noktasını belirleyecektir. Oluşan iskeletin üzerine küre form çizimi yapılır.

Yorumlar