KADIN

Kapıdan satışlarda tüketicilerin hakları nelerdir?

Şükran Eroğlu Şükran Eroğlu Avukat
3.038 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kapıdan satış aslında ülkemize özgü bir satış biçimidir. Birisi kapınızı çalar, genellikle de ödül kazandığınızı söyleyerek çoğunlukla bozuk bir mal bırakır. Ondan sonra da bir takım malları satar. Sözleşmeleri imzalatıp çoğunlukla ilk taksit ödenene kadar ortadan kaybolurlar.

Tüketiciler böyle bir satış biçimi ile karşılaşmışsa, sözleşme yapılması konusunda ısrarcı olmalıdır. Bir sözleşme yapılması gerekmektedir. O sözleşmede de, tüketicinin, 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden satıştan vazgeçme hakkının, 16 punto koyu siyah harflerle sözleşmenin ilk sayfasında yazılı olması gerekir. Bunun dışında da sözleşmenin bir takım şartlar içermesi gerekmektedir. O şartlardan biri yoksa, o zaman sözleşmenin zaten hükümsüz olduğuna karar verilir.

7 günlük deneme süresi içerisinde ki hiçbir belge tüketiciden alınamaz. Senet veya ödeme belgesi alınamaz. Malı bırakır, tüketici 7 gün dener, almaya karar verirse ondan sonrasında senet veya borç belgesi alınabilir.

Sözleşmeye mutlaka tüketicinin kendi el yazısıyla, sözleşmenin bir nüshasını aldım, cayma hakkım konusunda da bilgilendirildim yazıp, tarih atıp imzalaması gerekir. Eğer sözleşmede böyle bir şerh yoksa, zaten o sözleşme hükümsüz kabul edilir. 7 gün içerisinde de kendilerine belirtilen adrese bir bildirim yaptıklarında cayma hakkını kullanmış olurlar. Firmanın 10 gün içerisinde mutlaka gelip malı alması ve aldığı bütün belgeleri iade etmesi gerekir. Bu yapılmadığında da ilçe kaymakamlıklarında bulunan hakem heyetlerine şikayetçi olmak mümkündür.

Yorumlar