KADIN

5.517 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Demir, vitamin B12 ve folik asit, alyuvar yapımı için besleyici faktörlerdir. Bunlardan herhangi birinin yokluğunda kan hücreleri yapılamaz. En sık kansızlık nedeni de bu nedenle demir eksikliği olarak bilinmektedir.

Kansızlığın bir diğer önemli nedeni kan kaybıdır. Bir insanın durup dururken midesi kanayabilir, kansızlığı gelişip acile gelmek durumunda kalabilir. Ya da kemik iliğinin yapısal bozukluğu nedeniyle hiç kan hücresi yapılamayabilir. Ya da kan hücresi yapılır, vücut kendi hücresini mikrop kabul edip ona saldırabilir. Alyuvarların yapısal bozuklukları olabilir. Bunların dışında büyümüş dalakta döllenebilir, bu hastalarda kansızlık olabilir.

Daha nadir ama cidid kansızlık nedenleri de vardır. Kemik iliği kanserleri, kan kanserleri, lenf düğümü kanserleri kemik iliğine yayılarak kan hücrelerinin yapımını engeller.

Karaciğer, böbrek gibi kronik hastalıkları olan kişilerde, kemik iliği için gerekli olan hormonal uyarılar yapılamaz. Bunlar da diğer önemli kansızlık nedenlerini oluşturmaktadır.

Yorumlar