KADIN

71.116 kez izlendi
5 / 4.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp damar tıkanıklığı saptanmış veya bunun tedavisini görmüş hastaların mutlaka kalp damar tıkanıklığını önleyici bir takım destekleri almaları gerekir.

Damarlar oksitlenerek hasarlandığı için antioksidan gücü yüksek olan her şey damarları korur. Bunların arasında meyve,sebzeler ve bir takım bitkiler vardır. Bu bitkilerin başında yeşil çay gelmektedir. Yeşil çay, bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir. Diğer önemli bitki biberiyedir. Biberiye, en ince kılcal damarları bile açabilir. Ancak yüksek tansiyonunuz varsa biberiyenin dozunu düşük tutmanız ve doktorunuza danışmanız gerekir.

Kekik, yeşil çayla kombine edildiğinde damar açıcı özelliği olan bir bitkidir. Türkiye'de karabaş otu, dünyada Fransız lavantası olarak bilinen bitki damarlar etrafındaki yağ birikimini azaltıcı etkidedir. Sakinleştirici özelliği olan lavanta veya melisa ile de kombine edebilirsiniz.

Damar koruyucu özelliği en güçlü olan doğal maddelerden biri de kırmızı pancardır. Kırmızı pancar, damarların çevresindeki yağ birikintilerini çözmeye yardımcı olur, damarların tıkanmasını engeller. Bu konuda siyah havuç da oldukça başarılıdır. Elma suyu içerken içerisine kırmızı pancar atabilirsiniz. Pancar, havuç, elma karışımı yapabilirsiniz.

Soğan ve sarımsak, çiğ tüketildiğinde damar açıcı özelliği vardır. Bu konuda yeşil gruptan en başarılı olanlar ise tere ve rokadır.

Yorumlar