KADIN

5.656 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Klinik bulguların ve testlerin dikkatli incelenmesi burada oldukça önemlidir. Çünkü tanı için özel bir test ya da herhangi bir bulgu yoktur.

Akut romatizmal ateşin tanısında bilinen Jones kriterleri mevcuttur. Bu kriterlerin bir araya getirilmesi, majör ve minör faktörlerin oluşması sonucu teşhise gidilir. Kriterlerin oluşması için hekimin hastasını gözlemesi ve sıklıkla testlerin yapılması gerekir.

Dikkatli bir muayene ile kalbin oskültasyonunda bir üfürüm duyulduğunda hemen dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra, tutulumun belirlenmesi için beraberinde elektrokardiyografi çekilmeli, kalpte bir büyüme olup olmadığını anlamak için de röntgen filmi çekilmelidir.

Son zamanlarda ekokardiyografinin daha da gelişmesiyle, akut romatizmal ateşin kardit bulgusu ekokardiyografi ile çok rahat teşhis edilebilmektedir.

Akut romatizmal ateşte erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde, araya girebilecek enfeksiyonların önlenmesiyle bu hastalığın ilerlemesi durdurulur ve ileride ortaya çıkabilecek ciddi sağlık sorunlarının önüne geçilebilir.

Yorumlar