KADIN

7.958 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Akut romatizmal ateş (kalp romatizması) tanısı konar konmaz, streptokoka bağlı faranjitin tedavi edilmesi hastalığı önler.

İlk alevlenme esnasında tanı doğrulandıktan sonra uygun antibiyotik tedavisi yapılarak bu hastalık önlenebilir. Ancak başka bir atağın olmaması için ikincil bir koruma gereklidir. 3-5 yıl içerisinde ikinci bir atağın olma olasılığı yüksektir. Kalbi tutma olasılığı da her atakta daha da artmaktadır. Bu nedenle başlangıç bulguları her ne olursa olsun, ikincil bir koruma mutlaka şarttır. Eğer başlangıçta herhangi bir kalp hasarı oluşmamışsa, 21 yaşına kadar en az 5 yıl kalp koruması yapılır. Kalp hasarı oluşmuşsa 40 yaşına kadar, hijyeni kötü olan hastalarda da ömür boyu ikincil bir koruma gerekmektedir.

Kalp tutulumu olan hastalarda herhangi bir kanlı işlem yapılacaksa, mutlaka endokardit profilaki için antibiyotik kullanılması gerekir.

Kalp tutulumu olduysa ve kapaklarda ciddi darlıklar ya da yetersizlikler görüldüyse, bunların da tedavisi mutlaka yapılmaktadır. Cerrahi tedaviler ile bu tip kapakların değişimi ve onarımı yapılmaktadır, bugün cerrahi yöntemler dışında anjiyografik yöntemlerle de tedaviler uygulanmaktadır.

Yorumlar