KADIN

17.611 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp damarları içindeki plakları etkileyerek kalp krizine neden olan faktörlere, kalp krizi tetikleyicileri adı verilir.

Damarlarında plak olan her insanda kalp krizi olmamaktadır. Kriz oluşması için bu plakların yırtılması gerekir, bunlar tetikleyicilerle olur.

Ağır ve yağlı yemekler tetikleyicilerden biridir. Ziyafet masasında yemek yedikten sonra, bir kaç saat içinde kalp krizi geçiren pek çok insan vardır. Daha yağlı, bol ve tatlı yemekler yendiğinde, kalp krizi riski 4 misli artar.

Ani duygusal değişimler, öfke ve üzüntü kalp krizi riskini yüzde 7 oranında arttırır. Bunun dışında çok iyi bir haberde yüzde 3 oranında kalp krizini tetikleyebilir. Aşırı duygu değişimleri adrenalin salınımına neden olur, bu da nabzın ve tansiyonun yükselmesine neden olarak kalp krizini tetikler.

An fiziksel yüklenmeler de kalp krizini tetikleyebilir. Hiç spor yapmayan birinin halı sahada maç yapması gibi fiziksel yüklenmeler buna neden olur. Bu tip fiziksel yüklenmeler kalp krizlerinin yaklaşık yüzde 6'sından sorumludur.

Nabzı ve tansiyonu yükselten, damarları büzen ilaçları kullanmak da kalp krizini tetikleyebilir. Kokain kullanımı, kalp krizinin çok iyi bilinen bir tetikleyicisidir. Nabzı ve tansiyonu yükselten içecekler de vardır, bunlar da kalp krizine neden olabilir. Örneğin; kahve, koyu çaylar, enerji içecekleri gibi içeceklerin kalp krizini tetikleme ihtimali yüzde 5'tir.

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, hava kirliliğine maruz kalan kişilerde kalp krizi tetiklenir. Zatürre ve yüksek ateşle seyreden ağır grip hastalıkları da, nabzı hızlandırarak kalp krizini tetikleyebilir. Üst üste bir kaç gün uykusuz kalmak da tansiyonu yükselterek kalp krizini başlatabilir. Aşırı sıcak ve soğuk havaya maruz kalmak, plağı yırtarak kalp krizi yaptırabilir.

Sağlıklı bir kişinin seks yaparken kalp krizi geçirme ihtimali milyonda birdir. Eğer kalp hastalığı tanısı varsa, o zaman seks yapmak belirli bir yüklenme yapacaktır.

Yorumlar