KADIN

11.728 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken, balık hariç hayvansal gıdaların miktarını mümkün olduğunca azaltmaktır. Kırmızı et, tavuk eti, süt, yoğurt, peynir, yumurta, tereyağı, krema gibi yiyecekler hayvansal gıdalardır.

Denizlerdeki kirlilik nedeniyle, balık tüketiminin haftada ikiden fazla olmasını önermiyorum. Yağda kızartılmamalıdır, mutlaka ızgara veya buğulama balık tercih edilmelidir.

Hayvansal gıdaları azaltırken, sebze - meyve ve bakliyat tüketimini arttırmak gerekir. Esmer buğday, yulaf, çavdar gibi besinler, aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilmelidir. Başta tereyağı olmak üzere yağın her türlüsü fazla yenildiği takdirde kalp krizi riskini arttırır. Bu yüzden yemekler az yağlı pişirilmeli, salatalara çok az yağ konulmalıdır.

Hazır yiyecekler ve konserveler, içlerine konulan tatlandırıcılar ve koruyucu maddeler nedeniyle, hazırlanırken yüksek ısıya bırakılarak vitaminlerini de kaybettiği için önerilmez.

Sebze - meyve tüketiminde, iki sebze ve bir meyve tüketimine dikkat edilmelidir. Kavun, karpuz, üzüm gibi şekerli meyveler aşırı miktarlarda yenmemelidir. Tatlı kesilmeli, şekerin her türlüsünden uzak durulmalı, yemekler mümkün olduğunca az tuzlu pişirilmelidir.

Meyve suyu dahil olmak üzere, içerisinde gaz ve şeker olan tüm içeceklerden uzak durulmalıdır.

Yorumlar