KADIN

70.940 kez izlendi
5 / 2.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp krizinde ağrının yeri önemlidir. Göbeğin üstünden çeneye kadar olan tüm göğüs bölgesinde, sol kolun, nadiren sağ kolun iç yüzünde, sırtta kalp krizi ağrısı görülebilir.

Göğüse baskı olmadan sadece sırtta veya sol kolda ağrıyı pek görmeyiz. Dolayısıyla göğüslerinde hiçbir sıkıntı olmayan sadece kolunda ağrı olan kişilerin, akıllarına kalp krizini getirmelerini tavsiye etmem.

Kalp krizinde ağrının nasıl geldiği de önemlidir. Kalp krizi ağrısı genellikle fiziksel veya duygusal bir yüklenme, aşırı yemek sonrası gelir. Sinirsel ağrılar, masa başında çalışırken, koltukta uzanmış çalışırken olur.

Kalp krizinde ağrının süresi de önemlidir. Kalp ağrısı en fazla 15 dakika sürer. 15 dakikadan fazla sürmesi halinde, hastanın kalp krizi geçirdiği anlaşılır. Sinirsel ve romatizmal ağrılar ise çok uzun sürebilir, hasta saatlerce ya da günler boyunca ağrıdan bahsedebilir. Bunlar genellikle hakiki kalp ağrısı olmazlar. Sabah başlayan bir ağrı, akşama kadar devam ediyorsa, hasta bu sürede de günlük işlerini yapabiliyorsa, bu ağrının kalp ağrısı olma ihtimali çok azdır.

Kalp krizinde ağrıyla birlikte bulantı, kusma, soğuk terleme, rengin solması gibi belirtiler olması, ayırıcı tanıda çok önemlidir. Kadınlarda tipik göğüs ağrısı olmayabilir, daha çok çabuk yorulmadan ve nefes darlığından şikayet ederler. Bu yüzden kadınlardaki kalp ağrılarını diğer ağrılardan ayırmak daha zordur.

Yorumlar