KADIN

24.886 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp krizi geçiren kişinin ilk bir haftayı yatak istirahatiyle geçirmesi, sonraki bir ay boyunca aşırı zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durması gerekir.

Her hastanın geçirdiği kalp krizi farklı olduğu için, hastanın yürüyüşe başlama ve spor zamanlarına doktor karar vermelidir.

Kalp krizinden sonra seks faaliyetinde bulunmaya bir ay sonra, hafif koşu ve zorlamalı sporlara 3 ay sonra izin verilmektedir. Kalp krizinin hem hastayı hem de yakınlarını olumsuz bir ruh haline soktuğunu, bazı hastaların depresyona girdiğini bilmekteyiz. Bu durum hastanın iyileşmesini de geciktirir.

Hastanın daha sonraki yaşamında doğru beslenmesi, sağlıklı yaşam kurallarına uyması halinde, geçirdiği kalp krizinin onda herhangi bir soruna yol açmayacağını bilmesi, depresyondan çıkmasını kolaylaştırır.

Çalışma hayatına bir ay sonra başlanabilir. Uzun mesai saatlerinin ve aşırı stresli çalışma ortamlarının iyileşmeyi geciktireceği göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışma şartları çok zor olan, yeteri kadar diyet ve yürüyüş yapma imkanı bulamayan kişilerin işlerini değiştirmelerini tavsiye ederim.

Kalp krizi geçiren bir insanın ilk yapacağı şey; "Neden kalp krizi geçirdim" sorusuna cevap bulmaktır. Hastaların çoğu bu soruya 'stres' cevabını vermektedirler. Böylece tüm suçu hayat şartlarına atar, daha sonraki günlerde yağla beslenmeye, sigara içmeye devam ederler.

Kalp krizi geçiren kişilerin çok büyük yüzdesinde sebep kötü beslenmedir. İyi beslenerek yeni bir kalp krizinden korunmak mümkündür.

Yorumlar