KADIN

18.039 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Sigara içen, beslenmesine dikkat etmeyen, kolestrolu veya kan şekeri yüksek olan kişilerin kalp damarlarının içerisinde, plak adı verilen kolestrol birikintileri olur.

Koroner damarların içerisinde biriken damarın bir şikayete neden olması için, damar lümenini yaklaşık yüzde 60 kadar daraltması ya da bir kaç damarda birden darlık oluşması gerekir.

Fazla sayıda plak olması ve bu plakların üzerinde koruyucu tabakanın ince olması durumunda, yırtılma ve kopma üzerine de pıhtılaşmayla kalp krizi oluşma riski artar.

Damar içindeki plakların yüzeyi koruyucu bir tabakayla kaplıdır. Buna rağmen fiziksel ya da duygusal yüklenmeler, damar içindeki plağın yırtılmasına neden olur. Yırtılan plağın üzerine hücum eden kan hücreleri ve trombositler, kısa süre içerisinde bir pıhtıya neden olur ve bu da damarın tam olarak tıkanmasına neden olur.

Kalp krizi böyle oluşur. Kriz anında hastalar göğüs bölgesine oksijen gelmediği için, yanma ve baskı şeklinde bir ağrı hissedeler. Soğuk terler hissedilir çoğu vakada da bulantı ve kusma olabilir.

Yorumlar