KADIN

24.242 kez izlendi
5 / 4.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp krizi geçiren bir kişiyle karşılaşıldığında, ilk yapılacak şey onu rahatlatmak ve sakinleştirmek olmalıdır.

Bu hastalar genelde endişe ve ölüm korkusu içerisinde olduğundan, paniklemeye çok meyillidirler. Hastayı oturtmak, istirahat etmesini sağlamak, bu esnada yakasını açmak ve kemerini gevşetmek yararlı olur.

Hastaya bir ilacı olup olmadığı sorulmalıdır. Aspirin ya da hastanın dil altı ilacı bulunuyorsa, emmesi için yardımcı olmak gerekir. Hedef, hastayı bir an önce büyük altyapısı olan bir hastaneye nakletmek olmalıdır.

Hastanın şuurunu kaybetmesi durumunda, hastayı yere yatırıp ayaklarını havaya kaldırmakta fayda vardır. Hasta önce omuzlarından tutularak hafifçe sarsılmalıdır. Eğer şuuru kapalıysa, o zaman çenesini yukarı doğru kaldırarak, hava yolunun açılması, dil kökünün hava yolunu tıkamasının engellenmesi sağlanmalıdır.

Hasta eğer şuurunu sizin yanınızda kaybettiyse, o zaman göğsün tam ortasına yumrukla sadece bir kez vurarak, kalbi tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Eğer hasta kusuyorsa, başının hemen yana çevrilmesi ve nefes yolunun açılması gerekir. Daha önce ilkyardım eğitimi alındıysa, hastaya kalp masajı yapılmalı ve solunum desteği uygulanmalıdır.

Yorumlar