KADIN

63.554 kez izlendi
5 / 4.00 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kalp krizinin en önemli belirtisi, göğsün orta hattında gelişen baskı ve yanma şeklindeki ağrıdır. Esasında buna ağrı demek doğru değildir, hastalar da daha çok ağırlık hissinden ve sıkıştırma duygusundan bahsederler.

Ağrı çeneye, sol kola ve sırta da yayılabilir. Kalp krizinin bir diğer belirtisi bulantıdır. Bazı hastalarda öğürme ve kusma olabilir. Kalp krizinde gördüğümüz bir diğer belirti yorgunluk hissidir. Bazen ağrı ve yanma ön planda olmaz, hastalar aniden ellerinin ayaklarının kesildiğini söylerler.

Bir diğer belirti, hastanın renginin solmasıdır. Bazı kalp krizi hastaları nefes darlığından da bahsederler. Bunun dışında çarpıntı, kalp atışlarında düzensizlik, soğuk terleme gibi belirtiler olabilir.

Bu hastalarda genel bir endişe hali görülür. Genellikle kalp krizi geçirenlerde ölüm korkusu fark edilir. Fenalık hissi, ayaklarda kesilme, bayılacak gibi bir duygu olabilir.

Bazen yanma ve ağrı şikayeti olmadan sadece gaz şikayetiyle kalp krizi geçiren hastalar vardır.

Böyle bir ağrı ilk defa yaşanarak doktora gidildiğinde ve doktorun açıklamaları tatmin etmediyse, başka bir hekimin fikrini almak da yararlı olabilir.

Yorumlar