KADIN

20.848 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çarpıntı şikayetiyle gelen hastada iki noktaya odaklanılır. Öncelikle hastanın çarpıntı şikayetiyle tam olarak neyi kastettiği anlamaya çalışılır. İkinci olarak da çarpıntı şikayetini gidermek için nasıl bir tedavi verileceği düşünülür.

Tedaviyi belirlemek için hastanın çarpıntı şikayetinden ne kastettiğinin bilinmesi lazımdır. İlk adım olarak hasta muayene edilir, kalbi dinlenir. Bazen basit bir muayene bile çarpıntının nedeninin anlaşılmasını sağlar. Ardından kalp elektrosu çekilir. Çarpıntıya neden olabilecek hastalıkları ekarte içmek için de, kan ve idrar tahlilleri yapılır. Hastanın tiroid bezinin çalışmasını anlamak için tiroid hormonlarına bakılır. Kansızlıktan şüpheleniliyorsa kan sayımı yapılır.

Çarpıntının ne derece ciddi olduğunu tam olarak belirlemek için, hastaya holter adı verilen küçük bir alet takılır. Holter aleti küçük bir kayıt cihazıdır, 24 saat hastanın üzerinde kalır ve bu süre boyunca hastanın elektrosunu alır. Çarpıntı şikayeti olduğu zaman, aletin üzerindeki bir düğmeye basılır. Böylece hastanın çarpıntı şikayetinden neyi kastettiği tam olarak anlaşılmış olur.

Holter aleti, çarpıntının sinirsel durumlara ya da kalp atışlarındaki düzensizliğe bağlı olup olmadığını gösterir.

Yorumlar