KADIN

4.034 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
4 farklı nöral sistem grubu bulunmaktadır. Bunlardan ilki analitik ve gerçekçi diye tanımlanabilecek, testosteron hormonunun ön planda olduğu kişilik yapısıdır. Anne karnında testosteron hormonu fazlaysa, yüzük parmağı işaret parmağından daha uzundur. Bu kişiler daha analitik kişilerdir, uzaysal zekaları gelişmiştir. Müzik ve spor alanında iyidirler. Testosteron hormonu biraz gerginlik yaratan bir hormondur, bu da davranışlara yansır. Özellikle ergenlik çağındaki erkek çocuklarda göz kontağı kuramamanın bir nedeni de bu hormonun artmasıdır.

İkinci grupta kaşif dediğimiz enerjik ve hareketli kişiliklerin olduğu, dopamin hormonunun baskın olduğu kişilik yapıları vardır. Bu kişilik yapısında kişi çok fazla enerjiktir. Dürtüsel olma eğilimindedir. Her ortama uyum sağlayabilir. Ancak ertelemeci yapısı olduğu için de, ister istemez çok güvenilmez kişilerdir çünkü sözlerini tutamazlar. Bu kişiler yaratıcı özelliklere sahiptirler. Sanatçı kişiliklerde bu yapıyı çok fazla görürüz.

Üçüncü kişilik yapısı, östrojen ve oksitosin hormonunun ön planda olduğu, sosyal kişilik dediğimiz kişilik yapısıdır. Bu kişilik yapısını da testosteron hormonunda olduğu gibi elden anlamak mümkündür. Yüzük parmağı ve işaret parmağı birbirine eşitse östrojen hormonu baskındır. Karşı tarafı çok iyi anlayabilir, resmin dil kısmına iyi bakarlar. Yazı alanında çok iyidirler. Beyindeki nöron sayıları diğer insanlardan daha fazladır. Empati kısmı çok gelişkindir.

Dördüncü grupta ise, serotonin hormonunun etkin olduğu, geleneksel ve ihtiyatı kişiler dediğimiz kişilik grubu vardır. Bu kişiler sakindir, otoriteye saygılıdır, tamamen kural insanıdır. Belirsizliğe tahammül edemez. Genel olarak etrafındaki her şeyin doğru ve dürüstlük içerisinde yürümesine çok önem verir. Vicdanlıdır ve aynı zamanda inatçı yapıları vardır.

Yorumlar