KADIN

İş yaşamının evlilik üzerindeki olumsuz etkileri nasıl azaltılır?

Melek Durukan Melek Durukan Aile ve Evlilik Terapisti
8.707 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Evliliği olan çiftlerde çalışma süresi zamanlamasının baştan konuşulması gerekiyor. Sonradan ortaya çıktığında, biri diğerinin devamlı işe giderek evden kaçtığını düşünmeye başladığında sorunlar da başlayabilir.

Çalışma saatleri belirli olan işlerde kişiler bunu bilebilir. Esnek ve serbest çalışma alanları içerisinde iş yoğunluğu ve temposu eşler arasında sorun teşkil etmeye başlıyorsa, işe yönelen kişinin neden kaçtığını ya da işle ilgili olan sürece eğilimin nereden kaynaklandığını mutlaka bulmak gerekiyor.

Çünkü işe yönelik olarak çalışan kişi genelde erkek olduğu için, sadece işle var olabildiği noktada evliliğini ihmal edebiliyor. Evlilik içerisinde eşlerin işle rekabet edebilir konuma geldikleri de olabiliyor.

Bunu dengeleyebilmek hem bireyin kendi iş yaşamı içerisinde daha sağlıklı çalışabilmesi için hem de evlilik içerisindeki süreç için önem arz ediyor. Evlenirken çalışma saatlerini bilmeyen birisi çalışma saatleri arttıkça farklı senaryolar yazabiliyor.

Bunlar konuşulamıyorsa, genelde yoğun ve uzun iş saatleri, eşlerin paylaşımının da olmaması anlamına geliyor ki bir araya geldiklerinde çok acil günlük ihtiyaçlar ya da sorunlar konuşulup çözülebiliyor. Ama derinlemesine bir paylaşım olmadığı zaman da orada sorunlar yavaş yavaş başlayabiliyor. Bireysel olarak ayrımlaşma da olabiliyor.

İşle zamanını geçiren bir erkek eve az zaman ayırdığında, kadın için bu kendi zamanını daha fazla değerlendirme ya da o boşlukları başka süreçlerle değerlendirmeye girebiliyor, çiftler aynı evin içerisinde yaşayan iki insan konumuna gelebiliyor. Bunları ev arkadaşlığı şeklinde evlilikler diye tanımlayabiliyoruz.

Yorumlar