KADIN

İnternetten alınan mal ve hizmetlerde tüketici hakları nelerdir?

Şükran Eroğlu Şükran Eroğlu Avukat
2.988 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tüketicilerin, internet üzerinden yaptıkları alışverişlere, kanunda mesafeli sözleşme denilmektedir.

Tüketiciler, bir mal veya hizmet alırken, o internet sitesinde mal ve hizmete ilişkin bütün bilgilerin yer alması gerekmektedir. Ön bilgileri içeren bir ön onay formunun ekrana gelmesi gerekir. Tüketici bu ön onay formunu tasdik ettikten sonra ancak sözleşmenin tüketiciye gönderilmesi mümkündür.

Tüketici sözleşmeyi de kabul edip onayladıktan sonra, 30 gün içerisinde malın veya hizmetin yapılması ve teslim edilmesi gerekir. Teslim edilmediği takdirde tüketici bu sözleşmeden cayabilir.

7 gün içerisinde de tüketicinin cayma hakkı vardır. Alışveriş yapılan internet ortamında, bu alışverişten vazgeçtiğini karşı tarafa bildirdiğinde, artık tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

2014 Mayıs ayında yürürlüğe giren kanunda, bütün satış biçimlerinde cayma hakkı 14 güne çıkarılmıştır.

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde, mal tüketiciye teslim edilirken, sözleşmenin bir örneği ile ön onay formunun bir örneğinin tüketiciye teslim edilmesi zorunludur. Eğer bunlar teslim edilmemişse tüketici cayma hakkını kullanabilir.

Mal teslim edilirken, malın teslim edildiği ambalaj mutlaka kuryenin yanında açılmalı, içerisinde istenen mal olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer istenen mal değilse, arızalıysa veya kullanılmayacak haldeyse, derhal bir tutanakla tespit edilmeli ve kuryeye iade edilmelidir. Mal kabul edilmemelidir. Para iadesi yapılmadıysa, ilçelerde bulunan kaymakamlıklarda hakem heyetlerine müracaat ederek hem sözleşmenin iptal edilmesini hem de ödedikleri bedelin iadesini talep edebilirler.

Yorumlar