KADIN

İmplant tedavisi hangi durumlarda nasıl avantajlar sağlar?

Can Tokman Dr. Can Tokman Diş Hekimi
9.119 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
İmplant tedavisi hastanın yaşam kalitesini çok arttıran bir tedavidir. Dolayısıyla implant tedavisi gerektiren her vakada çok büyük avantajlar sunar.

Örnek vermek gerekirse; hastanın altta ve üstte hiç dişi yok. Hasta tam protez ya da total protez kullanıyor. Akşamları yatarken ağzından protezleri çıkartıyor ve o şekilde uyuyor. İmplant yapıldığında bundan tamamen kurtulunması mümkün.

Üst çeneye 4, alt çeneye 4 tane implant yerleştirildiğinde, total protezlerde olan oynama hissi ortadan kalkar. Total protez taşıyan hastalarda, alt çenede çok büyük sıkıntılar vardır. Alt çeneye implant yerleştirilmesi, hareket eden protezlerin implantların üzerine oturmasını ve hastanın çok büyük bir konfora sahip olmasını sağlayabiliyor. Üst çene için de geçerlidir.

Hasta total protez kullanıyor fakat kemikleri de yeterliyse, bu sefer üst ve alt çeneye altışar adet implant konulduğunda, hasta damaklarını tamamen unutabilir. Çenelerde kendi dişleriymiş gibi sabit köprüler taşıyabilir. Dolayısıyla hastanın tat alma duyusu, yediği gıdaların ısısını hissetmesi çok daha kolaylaşabilir.

Bir sebepten dolayı bir diş kaybedilirse, o bölgeye implantın yerleştirilip üzerine diş yapılması şöyle bir avantaj sağlar. Bu eksikliği tamamlamak için arkadaki ve öndeki dişlerin kesilmesi ve porselen bir köprü yapılması gerekiyor. Öndeki ve arkadaki dişlerde herhangi bir rahatsızlık, çürük, kırık yoksa, sağlam dişler kestirilmiş ve üzerlerine kaplamalar yapılmış olur.

İmplantın en büyük avantajı, sadece eksik bölgeyi tamamlaması, o bölgenin önü ve arkasındaki dişlere herhangi bir zarar vermemesidir.

Alt ve üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalardan da bahsedebiliriz. Alt çenede 2 tane sağda, 2 tane solda azı dişi yoksa, üstte azı dişi olsa bile çiğneme yapılamaz. Artık gelişen teknolojiyle, bu eksik bölgelerde belki 2 tane implant yaparak 3 tane dişe sahip olunabilir.

Özellikle diş eksikliklerinin sıkıntı yarattığı ön bölgelerde implantın inanılmaz faydaları olabilir. Çünkü ön bölgede diş eksikliği olan hastalarda, o bölgelere yapılan köprüler daha sonra kemiklerin kaybına sebep olur. Herhangi bir fonksiyon görmeyen organ nasıl küçülürse, o bölgede diş kökleri olmadığı için kemik yukarıya doğru kaçmaktadır.

Ön bölgelerde diş eksikliğinde bir an evvel implantların yerleştirilmesi, ileride oluşabilecek estetik problemleri de çok çabuk bir şekilde engellemektedir.

Yorumlar