KADIN

34.106 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
İkinci derece yanıklar, sıklık olarak da diğerlerine göre hayli sık görülür. Yüzeyel ikinci derece ve derin ikinci derece olarak da ikiye ayrılır.

Yüzeyel ikinci derece yanıklar, epidermisle dermis arasında derinin katmanlarında bir vücut sıvısı girmesiyle oluşur. Bunlarda da genelde bül dediğimiz oluşumlar meydana gelmektedir. İlk tedavide büllerin soyulması anlamında da, küçük olanların soyulmadan sadece içerisindeki sıvının akıtılması gerekmektedir. Çok geniş ise alınması gerekmektedir.

Eğer bül oluşuyorsa yüzeyel ikinci derece yanıktır. Bunların sinir uçları yanık olmadığı için ağrılı olmaktadır. Ağrılı olması aslında daha olumlu olarak baktığımız bir konudur. Çünkü ağrı varsa yanık daha yüzeydedir. İkinci derece yanıklar, üzerine herhangi bir enfeksiyon eklenmemişse, 10-14 gün içerisinde kendiliğinden kapanmaktadır. Bir renk farkı oluşabilir. Ama enfeksiyon üzerine binerse, deri ikinci dereceye veya üçüncü dereceye geçebilir. Onun için de uygun tedaviyle ve uygun pansumanlarla tedavi edilmesi gerekmektedir.

Derin ikinci derece yanıklarda ise, epidermis ve dermis etkilenmiştir, daha derin katmanlara kadar etki oluşmuştur. Fakat deri ve deri ekleri tamamen yanmadığı için, epidermis denilen deriyi tekrar oluşturacak katman oluşabileceği için kendiliğinden iyileşme imkanı da vardır. O yüzden derin ikinci derece yanıklar bir hayli önemlidir. Eğer uygun tedavi edilmezse üçüncü derece yanığa rahatlıkla kayabilir. Böylece muhakkak herhangi bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilecek hale gelir. O yüzden derin ikinci derece yanıklar, uygun koşullarda, uygun yerlerde ve uygun uzman kişilerce tedavi edilmesi gereken yanık derinliğidir.

Yorumlar