KADIN

69.369 kez izlendi
5 / 3.80 - 5 Oy
Gönder Sitene Ekle
İdeal kilo iki yöntemle hesaplanabilir. Birincisi, beden kitle indeksi adı verilen, BKİ olarak tanımlanan ve dünyada bir çok sağlık otoritesi tarafından kabul edilen bir denklemdir.

Beden kitle endeksinde vücut ağırlığımızı kilogram cinsinden, boyumuzu da metrekare cinsinden hesaplarız ve birbirine böleriz.

Burada elde edilen rakam eğer 18.5 altındaysa, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre riskli zayıfız. 20-25 arasında ise normal kilodayız. 25-30 arasında, toplumda balık etli olarak tanımlanan toplu grubundayız. 30 ve üzeri ise değişik derecede obezite seviyelerini belirliyor.

Fakat beden kitle endeksi, toplumun genelinin değerlendirilmesi için önemli bir ölçüttür. Kişisel değerlendirmede aslında yağ oranı daha önemlidir. Çünkü boy kilo oranı 20-25 arasında olan bir bireyin yağ oranı yüzde 25'in üzerinde olabilir. Bu da bireyin gizli şişman olduğunu gösteren bir bulgudur. O yüzden kişilerin yağ oranının saptanması, özellikle bel çevresinin kalça çevresine olan oranının bilinmesi de önemlidir.

Genel öneri, kadınlarda bel çevresinin santimetre cinsinden oranının, kalça çevresinden olan oranına 0.8'i geçmemesidir. Erkeklerde de 0.9'u geçmemesidir. Kilo ne kadar düşük olursa olsun değer 1'in üzerine çıkıyorsa, bel çevresi yağlanması şeker hastalığı, kolestrol gibi bir çok sağlık sorununa yol açtığı için yine şişman grubunda yer alınır.

Kişinin sadece boy - kilo oranı yeterli bir ölçüt değildir. Bunun dışında sporcularda boy - kilo oranı olduğundan çok daha yüksek çıkabilir çünkü kas kitlesi daha ağırdır.

Bu nedenle ideal kiloyu hesaplarken, yağ oranı ve bölgesel yağlanmayı dikkate almak durumundayız.

Yorumlar