KADIN

İç mimari ve dekorasyonda renkleri kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Meral Akçay Meral Akçay Proje Direktörü - İç Mimar
5.271 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Mimari ve dekorasyonda renkler çok önemlidir. Çünkü her stil ve tarzın kullanılması gereken renkleri vardır. Stil ve tarzları belirledikten sonra kullanılan renklerin önemi gerçekten çok büyüktür. Çünkü stillere aykırı kullandığımız renkler ve tarzlara aykırı kullandığımız renkler, mekanda dağınıklık hissi yaratır. Beklenen etkiyi sunmaz. Bu yüzden renklere dikkat edilmelidir.

Renklerin hangi mekanda neye hizmet ettiği önemlidir. Yani yatak odalarında kullandığımız renklerin dili farklıyken salonda kullandığımızı renklerin dili daha farklıdır. Burada asıl olan konseptin ve genel tarzın renklerini kullanabilmektedir. Küçük metrajlı alanlarla büyük metrajlı alanlarda kullanılan renkler her zaman birbirinden farklıdır. Küçük alanlarda daha pastel ve açık tonlarda renkler kullanırken, daha büyük metrajlı alanlarda koyu ve sıcak renkler tercih edilmelidir.

Dramatik bir etki yaratmak istenmiyorsa, siyah rengin kullanımına dikkat etmek gerekmektedir. Alanların metrekaresine ve tarzına göre renk kullanmak, dekorasyon ve mimaride en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Yorumlar