KADIN

10.562 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hormonlu spiral, klinikte sadece doğum kontrol yöntemi olarak değil ama aynı zamanda tedavi olarak da kullandığımız bir yöntemdir. Adeti yoğun ve çok ağrılı olan bir hastada tercih edilen bir yöntemdir. Progesteron içeren bir spiraldir. Gün boyu rahim içerisine hormon salınımı yapar. Bu hormonun etkisiyle kanama miktarı azalacaktır. Adet miktarını yaklaşık yüzde 40-50 civarında azaltıcı etkisi vardır. Kadınların yüzde 30 ile 40'ı iki senenin sonunda adet görmeyecektir. Ama bu etki tamamen geçicidir. Spiral çıkarıldığı zaman doğurganlık eski haline dönecektir.

Etki mekanizması, spermin fonksiyonlarını azaltmak, döllenmeyi azaltmak, döllenmiş yumurtanın rahim içerisine yerleşimini engellemek, progesteron etkisiyle yumurtlamayı baskılamaktır.

Hormon içeren spiraller daha çok tedavi amacıyla kullanılır. Rahim içerisindeki dokunun rahim dışına yerleştiği hastalarda ki bunlar genellikle adetleri çok ağrılı olan hastalardır, bu hastalıkların ilerlemesini baskılayıcı özelliği nedeniyle tedavi amacıyla kullanılır. Kanama bozukluğu olan, pıhtılaşma bozukluğu olan, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanan hastalarda özellikle kanamaları azaltmak amacıyla bakır içeren spiraller tercih edebilir.

Şeker hastası olan ve emziren kadınlarda da tercih edilen bir yöntemdir. Genellikle 5 sene civarında kullanılır, bu süre sonunda hormon salınımı azalmaktadır. O yüzden 5 senede bir değişimi planlanır.

Yorumlar