KADIN

3.660 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hipotiroidi görülme riski, sıklıkla kadınlarda olmaktadır. Dolayısıyla cinsiyet bir risk faktörüdür. Erkeklerde de hipotiroidi görülebilir ancak kadınlara göre daha seyrek olmaktadır.

İyot eksikliği olan, yüksek yerlerde özellikle yayla köylerinde yaşayan insanlarda hipotiroidi görülme olasılığı yüksektir. Bunun tek nedeni, o yüksekliklerde iyot eksikliğinin oluşmasıdır. İyot eksikliği irtifayla alakalı konulardan biridir.

Çok stres altında bulunan, hayat kalitesi düşük, sosyo ekonomik düzeyi düşük, ani streslere ve ani şoklara maruz kalan kişilerde, ekonomik kriz, savaş gibi dönemlerde hipotiroidi görülme sıklığı yükselir.

Hipotiroidi, yaşlanan insanlarda sık görülmektedir. İnsanlar yaşlanmaya başladığında tiroit fonksiyonları da yavaşlar ve tiroit hormon üretimi azalır. Tiroit hormon üretimi azaldığında da, hipotiroidinin hafif bir şeklini görmeye başlarız.

Kadınlar doğum yaptıktan sonra, loğusa döneminde birden bire hipotiroidi görülmeye başlar. Bu tip durumlarda, hipotiroidi bazı kadınlarda geçicidir, bir süre sonra kendiliğinden düzelebilir. Ama bazılarınd kalıcıdır ve mutlak suretle ömür boyunca tedavi gerektirir.

Yorumlar