KADIN

11.722 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hipnoza girmek isteyen kişi mutlaka gönüllü olmalıdır. Bu olmazsa olmaz koşuldur.

Kişiyi zorla hipnoza almak, bilinçli hipnozda mümkün değildir. Kişi mutlaka konu hakkında bilgilendirilmiş olmalıdır. Kişi kendi rızası dışında hipnoza girmiş olmaz. Farkında olunan bir trans durumuyla beraber yürütülür.

Hipnoz ve hipnoterapi sürecinde, kişiye önce hipnozun faydaları ve kazanımları hakkında genişçe bir bilgi verilir. Çünkü keyfi uygulamalar yapılmaz. Hipnoz uygulandığı zaman bir fayda sağlayacaktır gibi bir düşünce varsa, o zaman hipnoz uygulanmalıdır. Kişinin koşulsuz bir güven sağlaması lazımdır.

Hipnoz sürecinde saygı, sevgi, nezaket ve güven olmayınca, hipnotik uygulamalardan kolay kolay verim alınamaz. Dolayısıyla kişiyle karşılıklı saygı ve güven oluşturacak bir mayalama dönemi geçirilir. Bu süreçte kafada var olan her türlü soru işareti giderilirse, çalışmaya başlanır.

Hipnoza telkinlerle beraber girilir. Bundan sonra indiksiyon adı verilen bir döneme girilir. Motivasyon ve konsantrasyon arttırmak için kullanılan bir takım yöntemler vardır. Bununla kişi transa alınır.

Daha sonra kişi telkinlerle beraber hipnozdan çıkartılır. Kendisine sadece bu konuda uygulamak üzere ve devamlılık arz etsin diye, oto hipnoz kalıplarıyla tanıştırılır. Bu yöntemle ömür boyu kişi kendine hipnoz gerçekleştirebilir.

Yorumlar