KADIN

Hipertiroidide hastalığın evresine göre tedaviye nasıl karar verilir?

Cumali Aktolun Prof. Dr. Cumali Aktolun Nükleer Tıp Uzmanı
4.658 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Hipertiroidide tedaviye karar verilirken dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bir tanesi göz bulgularıdır. Bir tanesi dipertiroidinin ne kadar eski olduğudur. Hastada başka hastalıkların da aynı anda mevcut olup olmadığı da önemlidir. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, kemik erimesi, beyin hastalıkları mevcut olup olmadığı bilinmelidir.

Hipertiroidinin tedavisinde diğer dikkat edilmesi gereken husus, hastanın hamilelik durumudur. Hasta eğer hamileyse tedaviyi ona göre yönlendirmek ve şekillendirmek gerekir.

Göz hastalığı olanlarda mutlak suretle tiroit hormonu kontrollerinin çok iyi yapılmasını öneriyoruz. Radyoaktif iyot tedavisinden sonra hasta eğer çok ağır bir hipotiroidiye girerse ve bu uzun sürerse, hastanın göz bulgularının ilerleyebileceğini görmekteyiz. Göz bulgusu olanlara da radyoaktif iyot tedavisi uygulanır, göz daha kötüye gitmez ancak uygulandıktan sonra hasta uzun süre hipotiroidi olarak tutulursa göz kötüye gider.

Hamilelerde hipertiroidilerde her ilaç kullanılmaz, radyoaktif iyot tedavisi verilmez, çok acil bir gerek yoksa ameliyat da yapılmaz. Onlarda bazı özel ilaçlar önerilir.

Kalp hastalığı olanlarda, radyoaktif iyot tedavisinden sonra kalp hastalığında bazı bozulmalar olabilir düşüncesiyle, hastalığı yakından takip ederiz. Bazı kardiyologlarla beraber hastanın takibi üstlenilir.

Yorumlar