KADIN

25.255 kez izlendi
5 / 4.33 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bu sanatın yaklaşık 800 yıldan beri Türkler tarafından yapıldığını tahmin etmekteyiz. 1700'lerin ortalarında Ayasofya hala camiyken, Ayasofya Cami'nin hatibi Mehmet Efendi iç içe konsantre damlalar damlatıp, bunların içerisinden at kılı ya da ince teller geçirerek bir takım motifler ortaya çıkartmıştır. Mesleğin hatiplik olmasından dolayı da bu tarza hatip ebrusu denmiştir.

Battal ebrusu yaparak fon oluşturmaya çalışıyorum. Bu sefer kullandığım renkler diğer soyut çalışmalarda kullandığımız renklerden biraz daha boyalı ve biraz daha ödlü boyalardır. Önce aynı boyanın az ödlüsünü, sonra nispeten daha ödlüsünü atarak bir battal ebrusu yapılır.

Fazla boya düşürürsek, renkler sıkışıp akmaya başlar. Az boya düşürürsek bütün renkler soluk olur. O yüzden doğru ayarı yakalamak büyük önem arz eder. Üçüncü attığım boya ise serpme amacı taşıyan neftli boya.

Örneklere baktığımızda genelde uzun kenar boyunca 5, kısa kenar boyunca 4 tane hatip motifi yapıldığı görülmüştür. Ama Osmanlı arşivindeki çalışmaları gözden geçirdiğimiz zaman sadece 5x4 değil, dağınık bırakılmış yuvarlaklar üzerine de şekiller yapıldığı görülmektedir. O yüzden gelişigüzel damlalar koyup hatip motifleri oluşturmaya çalışacağım.

Hatip ve çiçek çalışmalarında genelde fon olarak battal ebru tercih edilmiştir. Çünkü buradaki amaç fondan ziyade yapmış olduğumuz çiçek motifini göstermektir.

Klasik ebruda yapmış olduğumuz motiflerin tamamına yakını damlalar konarak başlanır. Daha sonra damlalara bir takım motifler verip hatip ebruları oluşturuyoruz. Bunlar klasik Türk ebrusunda yapmış olduğumuz temel motiflerdir. Ama elbette serbest elle bir takım çizimler de yapmak mümkündür.

Çok sayıda denemeler yapıp doğru ayarlar bulmak lazımdır.

Yorumlar